Czy aktualny system księgowy to strata czasu i pieniędzy?

Czy aktualny system księgowy to strata czasu i pieniędzy?

To ważne pytanie: czy księgowość to strata czasu i pieniędzy? Dlaczego prowadzicie Państwo system księgowości? Czy dlatego, że rząd mówi, że trzeba? Czy dlatego, że chcesz? Czy dzieje się tak dlatego, że system księgowy pomaga w prowadzeniu firmy w sposób bardziej efektywny? Oto kilka dobrych pytań, które należy zadać sobie i obecnemu księgowemu, aby sprawdzić, czy system księgowy wymaga gruntownego przebudowania.

Czy Twój system księgowy dostarcza Ci cennych informacji, które pomogą Ci w prowadzeniu biznesu?

Jeśli Twój system księgowy nie pomaga Ci w prowadzeniu bardziej dochodowej działalności, możesz mieć problem. Twój system księgowy powinien być cennym narzędziem, a nie kłopotem. Jeśli nie jesteś w stanie wyodrębnić żadnych istotnych danych z systemu księgowego, masz problem. Musisz wyjaśnić księgowemu, jakiego rodzaju informacje chcesz uzyskać z księgowości i rozliczyć się z ich dostarczenia.

Czy doradca podatkowy jest zadowolony z aktualnego systemu księgowości?

Zadzwoń do doradcy podatkowego i zapytaj o swój system księgowy. Czy obecny system księgowy dostarcza mu uporządkowanych informacji, które pozwalają na dokładne i sprawne składanie zeznań podatkowych? Jeśli nie, to jak księgowość może być prowadzona inaczej, aby ułatwić ich prowadzenie, co powinno obniżyć koszty związane z rozliczaniem się z doradcą podatkowym.

Czy kiedykolwiek składałeś wniosek o odroczenie podatku?

Zazwyczaj przesyłam plik z danymi do naszego doradcy podatkowego 1 stycznia każdego roku. Dlaczego? Ponieważ mogę, ponieważ jestem analitykiem i jestem dumny, że mogę to zrobić.

Widzę, jak mój księgowy pisze, kiedy otrzymuje mój email z informacją, że jestem gotowy zapłacić podatki.

Jeśli stale składasz wniosek o przedłużenie okresu rozliczeniowego, nie jesteś na bieżąco z księgowością. Przedłużenie terminu płatności podatku wydłuża jedynie termin złożenia wniosku, a nie termin jego wymagalności. W związku z tym, jeśli złożysz wniosek o przedłużenie i skończysz z należnościami podatkowymi, będziesz winien również kary i odsetki za zwłokę. Jeśli składasz wniosek o przedłużenie okresu rozliczeniowego, nie wiesz nawet, jak działa Twoja firma. To Twoja firma Cię prowadzi, a nie na odwrót.

Czy naprawdę potrzebujesz pełnoetatowego księgowego?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy potrzebujesz księgowego na 40 godzin tygodniowo? Jeśli jesteś małą firmą, istnieje szansa, że nie potrzebujesz pełnoetatowego księgowego i możesz skorzystać z outsourcingu usług księgowych. Zaoszczędzisz pieniądze i mnóstwo czasu.

Czy Twój księgowy cię okrada?


Kradzież ksiąg rachunkowych jest coraz powszechniejsza i staje się prawdziwym problemem. Jeśli Twój księgowy jest niezadowolony, zdesperowany, nieuczciwy lub wszystkie powyższe, to może próbować ukraść. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, aby skontrolować księgowego, aby upewnić się, że cię nie okrada.
Sprawdź system księgowy, aby upewnić się, że działa on dla Twojej firmy. Upewnij się, że nie marnujesz czasu ani pieniędzy na prowadzenie księgowości. Jeśli okaże się, że system księgowy nie spełnia Twoich potrzeb, być może nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem.