Jak wybrać najlepsze oprogramowanie księgowe na start?

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie księgowe na start?

Wybór odpowiedniego oprogramowania księgowego na początek prowadzenia działalności nie musi wcale być skomplikowany. Chociaż na rynku jest obecnie wielu dostawców oprogramowania, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami powinieneś być w stanie zredukować listę opcji do kilku. Aby pomóc w procesie wyboru nowego oprogramowania księgowego przygotowaliśmy listę 4 kroków, które należy podjąć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Krok 1 - Zadaj sobie pytania:

Zadanie sobie następujących dwóch pytań przed rozpoczęciem poszukiwań pozwoli poprowadzić Cię we właściwym kierunku. Wraz z tym pozwoli Ci stworzyć krótką listę dostawców oprogramowania, którzy spełniają Twoje kryteria.

1. Ile jestem gotów zapłacić?

W zależności od budżetu, należy zdecydować na początku, ile chcesz wydać na nowe oprogramowanie księgowe. Na tym etapie, na przykład, jeśli uświadomisz sobie, że Twój budżet nie może pomieścić płatnego oprogramowania, możesz zdecydować się na darmową wersję. Są one przeważnie bezpłatne w księgowości, fakturowaniu i paragonach, chociaż lista płac nie jest włączona do tej opcji. Czasem pozwalają na monitorowanie kont bankowych, stanów magazynowych, przychodów i wydatków i są objęte bezpłatną licencją.

2. Jakich funkcji potrzebuję w oprogramowaniu księgowym?

Trzeba będzie przyjrzeć się specyficznym potrzebom firmy, aby dowiedzieć się, które z nich są obowiązkowe, a bez których można się obejść. Na przykład, czy zarządzasz dużą ilością zapasów? Czy potrzebujesz pomocy w zarządzaniu projektem i śledzeniu czasu?

Czy proces fakturowania wymaga przeprowadzenia ponownej analizy?

Niezbędne funkcje, o których zdecydujesz, będą decydować o tym, jak przeprowadzić poszukiwania i zdecydować się na nowe oprogramowanie księgowe.

Krok 2 - Zapytaj o opinie:

Nie bój się zapytać innych właścicieli firm, jakie są ich preferencje oprogramowania księgowego. Będą oni mieli bezpośrednie porady na temat tego, którzy dostawcy oferują najlepsze rozwiązania i w jaki sposób przyniosły one korzyści ich działalności. Istnieje wiele serwisów internetowych, na których można zadawać podobne pytania.

Krok 3 - Spróbuj zanim podejmiesz decyzję:

Po tym, jak już byłeś w stanie sporządzić listę możliwych wyborów, powinieneś spróbować każdego z nich przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pozwoli to na zabawę z oprogramowaniem i zorientowanie się, jak łatwe jest jego używanie i czy spełnia wszystkie Twoje wymagania. Większość programów księgowych oferuje darmową wersję próbną, jeśli zapiszesz się na stronie, jeśli zdarzy się że nie ma wersji testowej, nie bój się do zadzwonić i zapytać, czy bezpłatna wersja próbna jest dostępna dla Ciebie.

Krok 4 - Skonsultuj się z księgowym:

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, które oprogramowanie należy zintegrować z firmą, należy skonsultować się z księgowym. Będą oni mieli doświadczenie w korzystaniu z różnego rodzaju oprogramowania i mogą doradzić, czy ich zdaniem Twój wybór będzie odpowiadał potrzebom Twojej firmy i ich konkretnym potrzebom. Mogą również odradzić Państwu rozwiązanie, które może wydawać się dobre, ale jest słabe.

Dowiedz się więcej o usługach księgowych dla małych firm:


Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nasze usługi księgowe dla małych przedsiębiorstw mogą pomóc w usprawnieniu procesów finansowych i dać Ci więcej czasu na skoncentrowanie się na rozwoju.